Dostawa standardowej przesyłki, w dzisiejszych czasach, nie stanowi dla nikogo większego problemu. Ale gdy tylko chcesz wysłać coś, co wykracza poza normy, może stać się to problematyczne oraz bardzo kosztowne. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wysyłkach paczek niestandardowych oraz wyborze kuriera.

Wysyłka przesyłek wielkogabarytowych może być zadaniem wymagającym dodatkowej uwagi i planowania. Przesyłki tego rodzaju, ze względu na swoje duże wymiary lub wagę, mogą wymagać specjalnego traktowania i zabezpieczeń podczas transportu. Niezależnie od tego, czy jesteś przedsiębiorcą, który regularnie wysyła duże przedmioty, czy osobą, która potrzebuje przetransportować jednorazowo dużą paczkę, istnieje kilka istotnych zasad, które warto znać,  aby zapewnić bezpieczne i skuteczne dostarczenie paczki do jej miejsca docelowego – także za granicą.

Przesyłki wielkogabarytowe – czyli jakie?

Jak zdefiniować przesyłkę wielkogabarytową? Jakie przedmioty możemy zakwalifikować jako wielkogabarytowe? Przesyłki wielkogabarytowe wyróżnia przede wszystkim to, że wykraczają poza limit wymiarowy i wagowy określony przez przewoźnika dla paczek standardowych i niestandardowych. Do kategorii wielkogabarytów możemy zaliczyć na przykład:

  • sprzęty RTV, AGD;
  • meble, np. fotele, sofy, materace,
  • rowery, bieżnie,
  • drabiny, ogrodowe kosze wiszące, części samochodowe, opony.

5 rzeczy, które warto wiedzieć, wysyłając przesyłki wielkogabarytowe

1.    Wybór odpowiedniego dostawcy

Gdy planujesz wysyłać przesyłki o bardzo dużych, niestandardowych wymiarach, ważne jest, aby znaleźć odpowiedniego dostawcę, który ma doświadczenie w obsłudze tego rodzaju przesyłek. Upewnij się, że dostawca oferuje usługi transportu przesyłek nietypowych, gabarytowych lub dłużyc i posiada odpowiednio dostosowaną flotę. Auta kurierskie powinny być wyposażone w specjalistyczny sprzęt taki jak: pasy mocujący, maty ochronne, belki rozporowe czy pokrowce na meble. Co więcej, istotny jest sposób, w jaki przesyłki niestandardowe są sortowane w firmie kurierskiej. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku przesyłek o niestandardowych kształtach jest sortowanie ręczne, dzięki czemu zminimalizowane jest ryzyko uszkodzenia.

2.    Pomiar i ocena gabarytów paczki

Przed wysłaniem przesyłki wielkogabarytowej, dokładnie zmierz jej wymiary oraz postaraj się ocenić jej wagę. Sprawdź wysokość, szerokość, długość oraz wagę paczki. Te informacje będą niezbędne do odpowiedniego zaplanowania transportu oraz do określenia kosztów. Niestandardowe przesyłki krajowe powinny być także odpowiednio zabezpieczone.

3.    Zabezpieczenie i pakowanie przesyłki

Paczki o niestandardowych wymiarach wymagają specjalnego zabezpieczenia i odpowiedniego sposobu pakowania, aby uniknąć uszkodzeń podczas transportu. Upewnij się, że odpowiednio zabezpieczasz i pakujesz przedmioty, używając np.:

  • specjalnych opakowań kartonowych,
  • stretchu,
  • folii ochronnej,
  • pianki,
  • folii bąbelkowej.

Podczas pakowania przesyłki niestandardowej, że wszystkie wystające elementy oraz narożniki są zabezpieczone co najmniej dwiema warstwami opakowania. Dodatkowo przesyłka powinna być spakowana w taki sposób, aby nie uszkodziła innych przesyłek w transporcie.

4.    Wysyłka przesyłki niestandardowej za granicę.

Wysyłka paczki niestandardowej za granicę może okazać się jeszcze większym wyzwaniem. Ważne, aby znaleźć odpowiednią firmę kurierską, która specjalizuje się w tego typu zagranicznych dostawach, Wysyłając przesyłki międzynarodowe, należy zwrócić uwagę również na termin dostawy, który w pewnych firmach transportowych może być bardzo wydłużony. Mimo wszystko możemy znaleźć na rynku firmy kurierskie, które oferują dostawę paczki gabarytowej nawet w 3 dni. Co więcej, wysyłka za granicę może wiązać się z większym ryzykiem uszkodzenia paczki w transporcie. Przy wyborze kuriera upewnij się, że paczka będzie miała jak najmniej przeładunków oraz zostanie w odpowiedni sposób zabezpieczona.

5.    Śledzenie przesyłki

Warto wybrać dostawcę, który oferuje usługę śledzenia. Dzięki temu będziesz mógł monitorować lokalizację i postęp dostawy swojej przesyłki. Śledzenie paczki pomoże Ci być na bieżąco z jej statusami oraz zidentyfikować ewentualne problemy lub opóźnienia.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat wysyłki przesyłek wielkogabarytowych oraz wysyłki przesyłek międzynarodowych, w tym wysyłki mebli do Niemiec możesz odwiedzić stronę AmbroExpress, gdzie znajdziesz szczegółowe informacje.