Przewóz psa za granicę wiąże się ze spełnieniem kilku warunków, do których między innymi należy wyrobienie paszportu dla naszego pupila. Dla ludzi podróż po Unii Europejskiej dzięki strefie Schengen jest bardzo prosty, a to wszystko dzięki temu, że kontrole na granicach zostały prawie zniesione. Niestety przepisy te nie dotyczą naszych czworonogów. Kiedy chcemy przewieźć psa poza granice naszego kraju, jesteśmy zobowiązani do wyrobienia stosownych dokumentów.

Co to jest paszport dla psa.

Paszport dla psa, podobnie jak u człowieka służy do identyfikacji. Jednak jego dodatkową, bardzo ważną funkcją jest możliwość łatwego sprawdzenia, czy pies jest zaszczepiony i czy jego transport nie wiąże się z ryzykiem rozprzestrzenienia chorób. Oczywiście dokument ten jest także niezbędny w przypadku transportu szczeniąt poniżej trzeciego miesiąca życia. Należy przy tym pamiętać, że w przypadku przewozu tak młodych piesków niezbędny jest także dodatkowy dokument wydawany przez Urząd ds. Rolnictwa. Jego celem jest gwarancja, iż przewożony szczeniak nie jest zarażony wścieklizną.

Jakich potrzebne są dodatkowe dokumenty podczas transportu psa za granicę.

Jeżeli chcemy przewieźć psa do krajów zrzeszonych, ale nie należących do Unii Europejskiej, takich jak Norwegia, Szwajcaria, czy Irlandia niezbędny okaże się wszczepiony czip identyfikacyjny, oraz dodatkowe dokumenty potwierdzające szczepienia. Kiedy naszym celem jest przewóz psa do Anglii, musimy także posiadać dokument potwierdzający przejście kuracji odrobaczającej przeciwko tasiemcowi.

Jak wyrobić paszport dla psa i jaka jest jego cena.

Paszport dla psa możemy wyrobić u weterynarza. Niestety nie każdy weterynarz ma odpowiednie uprawnienia. Możemy jednak to sprawdzić przed udaniem się do konkretnej placówki. Stosowne Informacje znajdziemy na stronie www Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Wyrabiając dokument, musimy się liczyć z kosztem około 100 złotych. Jednak dodatkowo mogą pojawić się kolejne wydatki związane z przeprowadzeniem niezbędnych szczepień oraz odrobaczania.