Planując rozpocząć lub poszerzyć działalność handlową wielu przedsiębiorców boryka się z problemem braku dostatecznej powierzchni magazynowej. Wbrew pozorom jest to istotny problem, gdyż dobry wybór magazynu zapewnia nie tylko dostateczną ilość miejsca, ale również odpowiednie warunki do przechowywania naszych towarów. Można wręcz powiedzieć, że magazyn odgrywa o wiele większą rolę niż można by się spodziewać.

Poznajmy parametry kluczowe dla magazynu

Dobra powierzchnia magazynowa to inwestycja w rozwój firmy dlatego jej wybór powinien być starannie przemyślany. Magazyn to coś więcej niż blaszane hale, które widzimy zazwyczaj na obrzeżach miast.
Na przestrzeni 2-3 lat nasza firma może się rozwinąć, poszerzyć asortyment. Dobrze jest brać to pod uwagę planując wynajem magazynu. Niewykluczone, że za jakiś czas będziemy potrzebować magazynów o różnym przeznaczeniu, ale zlokalizowanych blisko siebie. Oczywiście nie wszystko da się przewidzieć. Chcemy jedynie pokazać, że temat jest o wiele bardziej złożony niż można by początkowo przypuszczać. Pora zatem na krótkie omówienie kluczowych parametrów dobrego magazynu.

1. Lokalizacja

Dobra lokalizacja to oprócz samej ceny za wynajem kluczowy parametr decydujący o wyborze. Magazyny logistyczne położone względnie blisko miasta w pobliżu połączenia z autostradą czy drogą lokalną będą idealną bazą dla działu logistyki. W dłuższej perspektywie dogodna lokalizacja daje wymierne oszczędności na kosztach transportu i oszczędność czasu. Sam fakt, iż ciężarówki nie muszą przebijać się przez podmiejskie korki i mogą od razu wjechać na autostradę to oszczędność nie tylko na czasie pracy kierowców, ale również zużyciu paliwa. Takie pozorne profity mogą w dużej części uzasadniać nieco wyższe koszty wynajmu.

2. Nie ma jednego uniwersalnego magazynu dla wszystkich

Różnorodność branż gospodarki sprawia, że firmy zajmujące się budową, a następnie wynajmem powierzchni magazynowych muszę mieć w swojej ofercie magazyny dla każdego. To dobra wiadomość dla przedsiębiorców, którzy mają do dyspozycji aż cztery kategorie magazynów. Są to odpowiednio:
– magazyny otwarte, które są tak naprawdę ogrodzonym placem, na którym można składować towary odporne na działanie warunków atmosferycznych. Spotkamy je w pobliżu fabryk, tartaków.
– magazyny półotwarte typu wiata. Składowane na nich towary nie wymagają specjalnych warunków. Wystarczy, że będą zabezpieczone od deszczu i śniegu.
– magazyny zamknięte typu hala. Należą do najczęściej kojarzonych i spotykanych na rynku. Łączą w sobie funkcję ochrony przed warunkami atmosferycznymi, ale przede wszystkim pozwalają zamknąć towar i uchronić przed kradzieżą.
– magazyny specjalnego przeznaczenia, które służą do przechowywania żywności, leków i innych produktów wrażliwych na zmiany temperatur.

Jak widać już ten krótki podział wskazuje iż magazyny do wynajęcia mogą pełnić różne role.

3. Klasyfikacja magazynu

Ze względu na stale rosnącą powierzchnię magazynową w Polsce parametr ten traci na znaczeniu. Warto jednak o nim wspomnieć, chociażby w paru słowach. Informacja ta może się przydać szczególnie przedsiębiorcom, którzy dopiero rozważają wynajem swojego pierwszego magazynu. I tak magazyny dzielimy na te powstałe przed rokiem 1995 – mówimy wówczas o obiektach klasy B oraz po 1995 roku zaliczanych do klasy A. Główna różnica pomiędzy A i B polega na ich lokalizacji. Obiekty A były budowane w lokalizacjach pozwalających na szybki wjazd na autostradę lub drogą ekspresową co siłą rzeczy zwiększało ich atrakcyjność, ale również ceny.

powierzchnie magazynowe do wynajęcia

4. Bezpieczeństwo magazynu

Przedostatnią kwestią, o której nie wolno zapominać podczas wynajmu magazynu jest bezpieczeństwo składowanych w nim towarów. I nie chodzi tylko o ochronę przez wspomnianymi już deszczem i śniegiem, ale przede wszystkim o zabezpieczenie od kradzieży i pożaru. Towar, który w nim przechowujemy może być wart setki tysięcy złotych. Dlatego jednym z kryterium wyboru powierzchni magazynowej powinny być stosowane w nim zabezpieczenia począwszy od tych najprostszych aż po pełni monitoring terenu i system przeciwpożarowy.

5. Cena oraz jej składowe

Patrząc na cenę nie możemy jedynie widzieć kwoty X a raczej co wchodzi w jej skład. Jeśli wynajmujemy magazyn po raz pierwszy warto poszukać informacji o kosztach wynajmu chociażby na stronach internetowych. Wówczas będzie nam łatwiej zrozumieć skąd bierze się ostateczna cena. Wiemy już, że kluczowe są lokalizacja, rodzaj i klasa obiektu oraz jego bezpieczeństwo. Na koszt magazynu wpływ ma również jego wyposażenie i usługi dodatkowe. Do wyposażenia zaliczamy m.in. wózki widłowe, bez których trudno wyobrazić sobie szybki i sprawny załadunek i rozładunek towarów. Usługi dodatkowe to z kolei, sprzątanie, wywóz śmieci itd. I chociaż są to opłaty dodatkowe, należy mieć je na uwadze przy kalkulacji kosztów. Innym z kosztów dodatkowych, ale niezbędnych z punktu widzenia bezpieczeństwa magazynu jest ubezpieczenie składowanych towarów. Jak wspomnieliśmy jego wartość może opiewać na setki tysięcy złotych i nie sposób prowadzić firmy bez stosownej polisy.