Największa wytwórnia samochodów we Francji – Regie Natio- nale des Usines Renault jest zarazem jedną z najstarszych firm samochodowych. Założycielem firmy w 1 899 roku był Louis Renault wraz ze swymi braćmi Marcelem i Ferdinandem. Firma nosiła wówczas nazwę Renault Freres (Bracia Renault). Samo-chody marki Renault zdobyły sobie powodzenie niezawodnoś¬cią i … dużą liczbą produkowanych egzemplarzy. Zwłaszcza małe samochody, w produkcji których Louis Renault wyspecja¬lizował się, były chętnie kupowane. Do dzisiaj w programie produkcyjnym firmy znajdują się małe wozy, np. R4 i R5.
Od stycznia 1945 r. zakłady należące do Louisa Renault zostały upaństwowione na mocy uchwały rządowej, podpisanej przez szefa rządu francuskiego, generała de Gaulle.
Firma Renault wyspecjalizowała się nie tylko w produkcji samochodów osobowych i użytkowych, ale także jest dużym producentem ciągników rolniczych i innego sprzętu, w tym obrabiarek specjalnych i urządzeń potrzebnych do seryjnej produkcji samochodów. Urządzenia do produkcji samochodów z firmy Renault pracują między innymi w radzieckich zakładach Moskwicza. Według licencji Renault wytwarzany jest znany w Polsce rumuński samochód Dacia, a w Stanach Zjednoczonych pracuje duża fabryka wytwarzająca wozy Renault 9. Francuski Renault posiada ok. 46% udziału w amerykańskim koncernie samochodowym American Motors Co.