Regały wspornikowe to niezbędny składnik ekwipunku magazynów, dedykowany przede wszystkim do przechowywania elementów dłużycowych oraz wielkogabarytowych. Oto najistotniejsze zalety takich zamysłów konstrukcyjnych.

Konstrukcja regałów wspornikowych

Regały wspornikowe to niezwykle funkcjonalne rozwiązanie, które umożliwia właściwe zaplanowanie powierzchni magazynu. Ich całokształt bazuje na słupach nośnych oraz podwieszonych na nich poziomych ramionach – nazywanych wspornikami. Dzięki wykorzystaniu odpowiedniej konfiguracji wsporniki mogą być rozplanowane po dowolnej stronie słupów, co bezkompromisowo zwiększa ilość przestrzeni do gromadzenia.
Regał dłużycowy często wykonany jest z nader solidnych stalowych dwuteowników, które są zespawane lub złączone śrubami. Belki są przykręcane, a czasami również umieszcza się je w ograniczniki zlokalizowane na ich końcówkach. Wykorzystanie pionowych stężeń daje gwarancję odpowiedniej sztywności oraz wytrzymałości całego regału. Wszystkie części półek wspornikowych mają spełniać europejskie normy, a ponadto mają być wcześniej poddane testom wytrzymałościowym.

Możliwości wynikające z zastosowania regałów magazynowych

Regały do magazynu posiadają duże zastosowanie w magazynowaniu różnego rodzaju produktów. Wykorzystanie odpowiedniej szafki daje niebywałe korzyści i niezwykle usprawnia pracę wszystkich pracowników.

Bezpieczne magazynowanie

Materiały dłużycowe to wszystkie materiały o niestandardowych gabarytach – zazwyczaj są to rzeczy, których długość jest większa niż 200 centymetrów. Taki styl produktów jest niezwykle trudny w przechowywaniu. Regał wspornikowy pozwoli dobre, a nade wszystko godne zaufania składowanie towarów.
Dzięki idealnej konstrukcji i rozmieszczeniu, elementy regału są niebywale mocne – rozwiązania projektowane są w taki sposób, by każdy wspornik regału dłużycowego przenosił docelowe obciążenie. Powinniśmy pamiętać, by łączna masa towarów przypadających na każdą belkę nie była większa od maksymalnego obciążenia. Niestosowanie się do zaleceń producenta może mieć nieszczęśliwe efekty dotyczące nie tylko stanu produktów, ale także bezpieczeństwa pracowników.

Wszechstronność i funkcjonalność

Możliwości regałów dłużycowych są wielkie. Zależnie od zastosowania magazynu oraz typu przechowywanych towarów możliwa jest ich dowolna konfiguracja oraz dostosowanie wymiarów. Różne rozwiązania konstrukcyjne są tworzone na podstawie zaleceń klientów, co gwarantuje zadowolenie potrzeb każdego klienta. Zakup półek wspornikowych umożliwia nietrudny oraz szybki dostęp do przechowywanych rzeczy.

Możliwość przechowywania wielu produktów

Regał magazynowy dzięki swojej budowie doskonale sprawdzi się do przechowywania produktów z różnych kategorii. Możliwe jest przechowywanie przedmiotów szerokich oraz o niestandardowo wielkich wymiarach. Najczęściej takie półki wykorzystuje się w przypadku rur PCV, profili stalowych i aluminiowych, drewna oraz płyt. Odpowiednia konfiguracja zagwarantuje też możliwość położenia części mechanicznych, a nawet całych aut.

Podział regałów wspornikowych

Regały wspornikowe można podzielić na dużo sposobów. Główny podział, dotyczący masy magazynowanych rzeczy, obejmuje lekkie oraz ciężkie konstrukcje.

Regały lekkie
Lekkie regały wspornikowe mogą zostać wykorzystane do przechowywania produktów o bardzo małej masie. Takie regały często są bardzo długie lub mają nietypowy kształt, przez co dostęp oraz manewrowanie nimi mogą być niezwykle problematyczne.
Na lekkich regałach zazwyczaj przechowywane są produkty takie jak dłużyce wykonane z plastiku, drewniane klocki oraz rury. Umiejscowienie regałów może być zależne od naszych indywidualnych potrzeb. Wyróżniamy konfiguracje jednostronne, lokowane pod ścianą, oraz dwustronne, dzięki którym dostęp do produktów jest możliwy zarówno od przodu, jak i od tyłu.
Jedną z dużych zalet lekkich regałów wspornikowych jest możliwość dostosowania konfiguracji w jakimkolwiek momencie użytkowania, dzięki czemu adaptacja magazynów przebiegnie bez większych komplikacji.

Regały ciężkie
Głównym zadaniem ciężkich regałów wspornikowych jest maksymalizacja ilości dostępnego miejsca. Konstrukcja tego typu zapewnia stabilną i bezpieczną przestrzeń do przechowywania znacznie cięższych przedmiotów, do których możemy zaliczyć meble, listwy oraz produkty używane w budownictwie.

Podobnie jak podczas używania regałów lekkich materiały mogą być składowane po obydwóch stronach. Dostępna jest także regulacja ramion oraz ich wymiarów, w zależności od indywidualnych wymagań oraz specyfiki towarów. Używanie regałów wspornikowych odbywa się poprzez wykorzystanie wózków podnośnikowych, dźwignic z belkami trawersowymi lub układnic.
Użycie ciężkich regałów dłużycowych zapewni prosty dostęp do wszystkich składowanych towarów oraz użycie całej wysokości pomieszczenia. Rozwiązanie tego rodzaju wyróżnia się również korzystnym zakresem regulacji i wyjątkowym bezpieczeństwem obsługi.

Podsumowanie

Regał wspornikowy idealnie nada się do użycia w magazynach i na placach składowych. Użycie konstrukcji z tej kategorii zagwarantuje solidne, bezpieczne i dogodne składowanie i operowanie różnymi artykułami. Zastosowanie tego rodzaju regału sprawi, że nawet przedmioty o niestandardowych gabarytach staną się wyjątkowo łatwe w przechowywaniu.
Ponadto, regał tego typu może być także umieszczony na zewnątrz zakładów produkcyjnych, co zawdzięcza wykonaniu z materiałów odpornych na korozję. Powinniśmy jednak pomyśleć o stosownym zadaszeniu, żeby zapewnić materiałom adekwatną ochronę przed różnymi czynnikami zewnętrznymi.